Javna obrana teme doktorskog rada doktoranda ANTONIA SABLJIĆA, mag. chem.

pexels-andrea-piacquadio-3769714
18. srpanj 2024.

OBAVIJEST

Javna obrana teme doktorskog rada doktoranda ANTONIA SABLJIĆA, mag. chem. pod naslovom

“Sinteza i biološka aktivnost mono- i biskvaternih amonijevih spojeva na okosnici 1-azabiciklo[2.2.2]oktana”

održat će se u utorak, 23. srpnja 2024., u 11.00 sati u Vijećnici na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu pred članovima Stručnog povjerenstva:

1. prof.dr. sc. Ivica Blažević, Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu – predsjednik,
  2. doc.dr. sc. Ivana Mitar, Prirodoslovno-matematički fakultet u Splitu – članica,
  3. izv.prof. dr. sc. Rosana Ribić, Sveučilište Sjever, Odjel za sestrinstvo u Varaždinu – članica.

Mentorica i komentorica:
izv. prof. dr. sc. Matilda Šprung  – Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Splitu i  izv. prof. dr. sc. Renata Odžak – Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Splitu.

Pozivaju se svi zainteresirani da prisustvuju javnoj obrani teme doktorskog rada.

Naslov:

Sažetak:
Visoka učestalost rezistencije posljednjih je godina globalni zdravstveni problem koji predstavlja prijetnju javnozdravstvenom sustavu posebice s aspekta prevencije širenja i liječenja zaraznih bolesti. Kvaterni amonijevi spojevi (QACs) skupina su kationskih surfaktanata s potentnim antimikrobnim djelovanjem. Široka primjena te relativno mali broj komercijalnih QACs, doveli su do pojave rezistencije što je potaknulo daljnja znanstvena istraživanja njihove strukture te odnosa strukture i biološke aktivnosti. U prvom dijelu ovog istraživanja planirana je sinteza novih mono- i biskvaternih amonijevih soli temeljenih na prirodnoj okosnici kinuklidina. Drugi dio istraživanja obuhvaća ispitivanje njihove biološke aktivnosti i mehanizma djelovanja koristeći mikrobiološke, biofizikalne i molekularno-biokemijske tehnike i metode. Očekivani rezultati doprinijet će boljem razumijevanju odnosa strukture i aktivnosti QACs kao i razumijevanju mehanizma djelovanja i rezistencije posebice kod multirezistentnih sojeva.

Title:
Synthesis and biological activity of mono- and bisquaternary ammonium compounds on the backbone of 1-azabicyclo[2.2.2]octane

Abstract:
High resistance rates in recent years have become a global health issue, posing a significant threat to public health systems, particularly in terms of preventing the spread and treatment of infectious diseases. Quaternary ammonium compounds (QACs) are a group of cationic surfactants with potent antimicrobial properties. Their widespread use and the relatively small number of commercially available QACs have led to the emergence of resistance, prompting further investigation into their structure-activity relationships. The first part of this research involves the synthesis of new mono- and bisquaternary ammonium salts based on the natural backbone of quinuclidine. The second part includes the evaluation of their biological activity and mechanisms of action using microbiological, biophysical, and molecular-biochemical techniques and methods. The anticipated results will contribute to a better understanding of the structure-activity relationship of QACs, as well as the mechanisms of action and resistance, particularly in multi-resistant strains.

Starije